środa, 7 lutego 2018

Jak zorganizować samodzielny wyjazd?

Gdy na blogu pojawił się post, o tym dlaczego nie jeżdżę na wakacje z biurem podróży, dostałam sporo pytań o to, jak właściwie zorganizować wyjazd bez jego pomocy. Po dość długim czasie (wiem, ale chciałam napisać go kiedy będę już "na swoim") przychodzę do Was z odpowiedzią na to pytanie. Postaram się, by było krótko, ale merytorycznie. Jeśli interesuje Was organizacja podróży na własną rękę, zapraszam!


1. Transport. 

Po pierwsze musimy zastanowić się, jak dotrzeć do miejsca docelowego, czy udamy się tam transportem własnym, czy pociągiem, samolotem lub innym środkiem komunikacji. My z reguły wybieramy pierwszą opcję - auto. Lubimy czuć swobodę zmiany miejsca pobytu, a poza tym, co napiszę później, często nocujemy w okolicy miasta, a nie w jego centrum.

Jeśli chodzi o dojazd samochodem - musimy pamiętać o tym, by przeczytać jakie zasady panują w miejscu, do którego się wybieramy (o ile jest ono poza granicami naszego kraju), sprawdzić, czy wszystko w samochodzie działa jak należy i ewentualnie dokupić odpowiednie ubezpieczenia.
Jadąc autem warto dodać swój przejazd na blablacar - pozwoli on maksymalnie zaoszczędzić na przejeździe, a często nawet zminimalizować te koszty do zera. Za każdym razem trafialiśmy na kogoś ciekawego, podróż mijała miło i przyjemnie, więc polecam taką formę oszczędzania i poznawania nowych ludzi przy okazji.
Jeśli chodzi o pozostałe środki komunikacji (szczególnie samolot) to polecam wcześniejszą rezerwację. Ostatnio często znajduję oferty lotu z Warszawy do Mediolanu za 40 zł w jedną stronę. Ba! To wcale nie jest najniższa cena za jaką możecie nabyć  bilety do wielu ciekawych miejsc.


2. Nocleg

Jeśli nasz wypad ma trwać dłużej niż kilkanaście godzin musimy zastanowić się nad noclegiem. Ja najczęściej robię to na ostatnią chwilę (poważnie! choć nieraz sama na siebie się o to złoszczę). Poza tym, musimy zadecydować także o tym, czy cały wyjazd spędzamy w jednym miejscu, czy może po kilka nocy w różnych hotelach (zazwyczaj wybieram drugą opcję). Hoteli przeważnie szukam na booking.com lub airbnb


3. Wyżywienie. 

Jeśli chodzi o jedzenie, jadąc na wakacje wybieram nocleg ze śniadaniem wliczonym w cenę. Nie przepadam za pełnym wyżywieniem w hotelu - mam wrażenie, że konkretne godziny posiłków są strasznie ograniczające i właściwie skutecznie zatrzymują nas w niedalekiej okolicy miejsca noclegowego. Wybierając jedynie śniadanie wstaję rano, a później cały dzień ustalam sobie sama. 
W miejsce, w którym jedzenie byłoby drogie (np. Islandia czy Norwegia) zapewne zabrałabym dodatkową walizkę z jedzeniem :D Poważnie! Bardzo nie lubię przepłacać. Na pewno wybrałabym się kilka razy na obiad/kolację, ale mimo wszystko przygotowywałabym posiłki samodzielnie. 

4. Atrakcje

Jeśli jesteście typem człowieka, któremu podczas wyjazdu do Chorwacji wystarczy całodniowe plażowanie, to ten punkt możecie pominąć. Jeśli jednak podobnie jak ja, macie manię odkrywania świata to przed wyjazdem warto pomyśleć o atrakcjach turystycznych. Tych z reguły szukam na blogach podróżniczych lub w przewodnikach. Możliwości jest sporo - muzea, punkty widokowe, zabytki...każdy na pewno znajdzie coś dla siebie! 

UWAGA! Jeśli atrakcje, o których myślicie są bardzo popularne i płatne, warto sprawdzić, czy jest możliwość kupna biletu wstępu online. Nieraz naprawdę usprawnia  to życie! W końcu, stanie połowy dnia w kolejce na weekendowym wyjeździe byłoby marnowaniem czasu. 


5. Nie zniechęcaj się!

Nie zawsze wszystko wychodzi po naszej myśli za pierwszym, drugim, czy piątym razem. Najważniejsze jest to, by po średnio udanym wyjeździe nie zniechęcić się do organizacji następnego. 

Organizujecie swoje wyjazdy samodzielnie, czy korzystacie z ofert biur podróży? Koniecznie dajcie znać!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.