poniedziałek, 3 września 2018

Czy warto wybrać się nad Balaton?

Po trzech cudownych i intensywnych tygodniach melduję się w domu. Wróciłam wypoczęta, ale także pełna motywacji i inspiracji. Ze względu na spore zainteresowanie naszą podróżą postanowiłam przygotować serię wpisów przedstawiających miejsca, które odwiedziliśmy, oraz mini poradnik na co zwrócić uwagę wybierając się do któregoś z nich. 
Nasza podróż zaczęła się na Węgrzech, dlatego w dzisiejszym wpisie pokażę Wam urok Balatonu, do którego mamy całkiem blisko! 
After 3 great, intense weeks, I'm finally at home. I feel well-rested, with head full of motivation and inspiration. Considering large interest in our travel I would like to write a set of the posts about places that I have visited, and make some kind of the mini guide - what do you need to be aware of while travelling.
Our journey started in Hungary, so I would like to show you today the charm of the Balaton Lake, which is really close to Poland! 

Węgry nie mają dostępu do morza, stąd Balaton (największe jezioro Europy Środkowej) potocznie jest "węgierskim morzem" nazywany. Faktycznie, jadąc autostradą na długo uciechą dla naszych oczu był widok jeziora :) 
Miejsce, w którym postanowiliśmy się zatrzymać to Balatonfüred - miasteczko typowo turystyczne. Od razu skojarzyło mi się z Sopotem, ze względu na charakterystyczny deptak i dużą ilość turystów. 
Aby nacieszyć oko pięknym widokiem, wybraliśmy hotel Silverine Lake Resort ze względu na lokalizację w samym centrum miasta i balkon, z którego mogliśmy podziwiać jezioro przez całą dobę. 

Being a landlocked country, Hungary have the adventage of possesing the largest lake in cetral Europe. The name Balaton means  mud or swamp, and comes from the Slavic languages.

We stayed in Balatonfüred - typical turistic place which remainds me Sopot (Poland) because of the really nice promenade and the enormous number of people. For the best view of the Lake from balcony and localization in the center of the city, we chose hotel Silverine Lake Resort.


łódki, jezioro Balaton, Węgry, widok z oknaWybierając hotel kierowaliśmy się też tym, co można robić w wolnym czasie. W okolicach nie było żadnego kąpieliska (nad Balatonem jest kilka, często jednak są one płatne), więc wybraliśmy hotel, który posiadał  strefę SPA i basen. 
Pogoda była wspaniała, dlatego mogliśmy spędzić cały dzień nad zewnętrznym basenem (był także wewnętrzny, który bardzo Wam się spodobał - pojawiło się na zdjęciu na Instagramie

In Balatonfured area there is no place to swim in the lake, so we chose a hotel with SPA and swimming pool.

The weather was great, so we could stay all day in exterior swimming pool (there are 2 pools - one inside and another outside building). I took a photo on Instagram in the first one, so you can see how it looks!basen nad Balatonem, dziewczyna z basenie

Poza tym były też dostępne sauny i tutaj mała ciekawostka-porada dla dziewczyn. Warto wybrać się do sauny chociaż na chwilę z nałożoną maską do włosów - zapewni to lepsze działanie i co za tym idzie zauważalne efekty odżywienia czupryny. Sama niestety nie skorzystałam, bo totalnie wyleciało mi to z głowy i żałuję, oj żałuję! Jeśli chodzi o okolicę możliwe było wynajęcie łódek, które po zmroku dodatkowo świeciły w ciemności! Wyglądało to ekstra, jednak koszt to około 60 złotych za 30 minut. Spoooro. 
Balatonfüred posiada też własny dworzec kolejowy. Są połączenia do i z Budapesztu, więc wybierając się tam latem fajnie zahaczyć i tutaj. Bilet normalny kosztuje około 40zł, występują też różne zniżki dla dzieci itp. 

W okolicy jest też masa knajpek, w których co wieczór jest muzyka na żywo. My postawiliśmy tym razem na śniadanie i kolację w hotelu, które były naprawdę dobre. Kamil wyjątkowo dobrze wspomina kiszoną paprykę nadziewaną kiszoną kapustą! Coś dziwnego, ale całkiem smaczne. No i piwo - najlepsze Soproni :) Z całą pewnością lepsze niż te, które piliśmy później w Bośni i w Chorwacji.

In the hotel area you can use sauna or rent a boat short way off. Food in hotel's restaurant is great. You can taste there local delights! If you want to go outside - there are many pubs and restaurants near the hotel with fantastic choice of food and live music.atrakcja turystyczna Balatonfured


Co warto przywieźć znad Balatonu? 
- WINO! Węgierskie wino jest bardzo dobre, ceny też nie są wysokie. Średnio butelka kosztuję 7-10 złotych, można jednak kupić zarówno tańsze jak i droższe egzemplarze,
- przyprawy, szczególnie paprykę, z którą kojarzony jest ten kraj. Myślę, że nie skłamię jeśli powiem, że ostrzejszej niż tutaj nigdy nie próbowałam :D,
- arbuzy i melony, szczególnie jeśli akurat trwają zbiory.

Jeśli chcielibyście wybrać ten hotel, możecie dokonać rezerwacji przez Booking korzystając z mojego linku. Po potwierdzonej rezerwacji na konto otrzymacie zwrot w wysokości 50 złotych, więc to całkiem fajna sprawa! Tutaj zostawiam Wam link do Boooking KLIK  i link do hotelu KLIK 


What is worth buying in Hungary?
- Wine! Hungarian wine is really good, the prices are not very high. One bottle costs on average about 3-10 Euro.
- Spices - especially pepper, which is really important in hungarian cuisine....it's very, very spicy!!! Hooooooot!
- Melons and Watermelons - especially in harvest time.

If you want to chose the hotel where I was, you can make a reservetion via my cashback link. It gives you 12 EURO after visit. It really works!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.