wtorek, 2 października 2018

Narodowy Park Krka - czy warto? | Nocleg, cennik, atrakcje

Ostatnie dwa noclegi w Chorwacji spędziliśmy tuż przy Parku Krka. Jest to miejsce, które zaraz po Plitvicach jest najchętniej odwiedzane przez turystów i moim zdaniem, warto zrezygnować z jednego dnia na plaży, aby odwiedzić to miejsce. My zdecydowaliśmy się także na nocleg w hotelu tuż przy wejściu, aby móc zwiedzić też okoliczne miasto - Sibenik.


We spent the last two days in Croatia in the National Park Krka. This is the place (2nd most popular in Croatia, only after Plitvice lakes). In my opinion this place is worth of give up one day on the beach. We decided to stay in hotel just close as possible to the entrance - close to  another touristic place - Sibenik town.


1. Czy warto wybrać się do Parku Krka? 


Odpowiedź na to pytanie zawarta jest już we wstępie wpisu. Tak jak wspomniałam, uważam, że warto poświęcić jeden dzień plażowania, szczególnie, że w Parku Krka możliwa jest kąpiel pod samymi wodospadami!
Nas niestety dopadła burza, więc nie udało nam się popływać, ale mimo to, wypad wspominamy bardzo przyjemnie.

Wybierając się na zwiedzenie warto zabrać ze sobą wodę i jakąś przekąskę, bo ceny są dość wysokie, ale to typowe dla turystycznych miejsc.

1. Is it worth to visit NP Krka?

The anwser is in the headline :) As I mentioned, I think that one day here is more valuable than spending another day on the beach. Especially that you can swim as well! Directly under the Waterfalls!

Going into the Park - remember to have water and some snacks in the bag - the prices under Waterfall's are high, but this is typical for that kind of touristic places.2. Ile kosztuje wstęp do Parku? 


Bilet normalny w sezonie letnim (lipiec-sierpień) do godziny 16 kosztuje 200 kun. Po tej godzinie są nieco tańsze - 145.
Cena biletu ulgowego to 120 kun, 90 po godzinie 16.
Jeśli wybieracie się z dzieckiem, wstęp do 7 roku życia jest bezpłatny. Polecam jednak nie brać ze sobą wózka, jest to dość niewygodne ze względu na ścieżki.

Jeśli tak jak my zdecydujecie się na nocleg w pobliskim hotelu, otrzymujecie bilety w obniżonych cenach. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że wtedy bilet normalny kosztuje 120 kun, czyli około 70 złotych. Nie ukrywam... nadal to dość sporo ;)

2. How much does it cost to enter the NP Krka?

The normal ticet costs 200 kuna (in july-august). After 4 PM the tickets are little bit cheaper - 145 kuna for entrance to the park.

If you decide to stay in Hotel Vrata Krke - you can get a special discount
3. Hotel Vrata Krke

Jak już wspomniałam, tym razem zdecydowaliśmy się także na nocleg w hotelu. Pierwszego dnia po przyjeździe i szybkim prysznicu (swoją drogą, był ogroooomny prysznic w hotelowej łazience!) wybraliśmy się na zwiedzanie parku. Tak jak pisałam wcześniej, niestety dopadła nas burza, więc dotarliśmy cali przemoczeni i ubrudzeni błotem, dlatego fajnie, że nie musieliśmy nigdzie daleko jechać.

Przed hotelem jest masa knajpek z fast foodami. Jedna z nich należy właśnie do Vrata Krke, polecamy wybrać się tam na pizzę :) Całkiem dobra i przystępne ceny.

Jeśli chodzi o wyżywienie to mieliśmy śniadanie i obiadokolację. Tutaj pewnie nie każdy z Was zdaje sobie sprawę, że napoje są wliczone w cenę tylko do śniadań. Przy wieczornym posiłku trzeba za nie zapłacić, sok 0,2 litra kosztuje około 12 złotych.

Plusem niewątpliwie jest lokalizacja, oraz to, że na terenie hotelu jest mini zoo! Jest kociak, żółwie, kozy i kury. Aaaa...jest także kogut, któremu trochę poprzestawiały się godziny i pieje o 2 w nocy :).3. Hotel Vrata Krke

As I mentioned we decided to stay 2 days close to Park. On the first day, after arrival we went to the Park. In front of the hotel there are many fast foods and restaurants - I recommend - as always - Pizza! It's really good, and prices are reasonable.
We had a 'food included' option in the hotel - breakfast and dinner. You have to remember that drinks are included only in the breakfast (as in many hotels) - and the price of the drinks in the hotel can be horrendously high. For example - 0.2 L apple Juice  costs about 4 euro.

But...this place have many advantages!
-Localization for the first
-mini zoo!! (cats, turtles, goats and hens with rooster that can not to sleep :D )

4. Wyjazd bez noclegu - parking 

Jeśli nie planujecie nocować w okolicy, a wybieracie się autem to mam dla Was dobrą wiadomość. Parking przy parku jest darmowy! Jest to duże udogodnienie, bo w Plitvicach parking jest płatny za każdą godzinę, nawet tę, którą spędziliście w kolejce po bilety, a często wcale nie ma miejsc na auto... 


If you don't want to sleep close to the entrance, I have a good news for you - parking is free! That is great advantage in compared to Plitvice where you have to pay for every one hour (included many spent in queue for tickets!....and when you find a space for car)

5. Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?


My drugiego dnia wybraliśmy się do Sibenika. Jest to takie typowo turystyczne miasteczko, ale bardzo klimatyczne. Zresztą sami spójrzcie na to, jakie piękne zdjęcia udało nam się zrobić! 

PS. To tam widzieliśmy stację benzynową, która poza tradycyjnym tankowaniem aut w ofercie miała też punkt tankowania statków. :) 

Myślę, że warto się tam wybrać i zdecydować się choć na jeden nocleg w okolicy. 

5. What else is worth seeing?

On the second day we decided to drive to Sibenik. It's typical, touristic place, but very nice. Look for the photos I took there! We saw a gas station in Sibenik where you can tank a car...and a boat. YES! A BOAT! Wooooooooow!

Byliście już w Parku Krka? A może zamierzacie się wybrać teraz - poza sezonem lub w przyszłym roku? 

Have you been in National Park Krka? Maybe you want to travel there now - off season - or maybe in the next year?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.