sobota, 3 lutego 2018

Czy programowanie jest trudne? | Java, C++ czy Python? Jaki język programowania wybrać?

Jestem studentką pierwszego semestru informatyki stosowanej. Wcześniej uczyłam się w liceum, w klasie z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką. W szkole miałam już do czynienia z programowaniem w języku JAVA, były to jednak proste i intuicyjne programy. Teraz uczę się kilku języków - między innymi C, C++, Java oraz Java script. Choć w żadnym nie jestem jeszcze zaawansowana, to chciałam Wam powiedzieć dziś kilka słów o tym, czy to czego się uczę jest trudne.
Założę się, że część z Was nie wie, że na pytanie "co to jest algorytm" odpowiedzią może być nawet przepis na ciasto czy uruchomienie pralki. Pod tą pozornie trudną nazwą kryje się coś prostego i znanego wszystkim. Algorytm to zbiór czynności prowadzących do rozwiązania problemu.

No dobra, przejdźmy do konkretów. 

Czy programowanie jest trudne? To zależy.

  • Programowanie jest łatwe, bo wciąż powtarza się te same komendy. Wszystko robimy zgodnie z wzorem i każdy kolejny program pisze się coraz łatwiej. 
  • Programowanie jest trudne, bo małe niedopatrzenia psują nasz kod. Wystarczy zwykły brak średnika lub napisanie małej litery zamiast wielkiej i nasz program nie będzie działał prawidłowo. Przy niektórych kompilatorach szukanie błędu trwa potem sporo czasu. 

Od czego zacząć? 


Przede wszystkim od chęci, bo bez nich ciężko napisać nawet program "Witaj świecie!" (pokażę Wam go później, zazwyczaj każdy od niego zaczyna swoją przygodę). 

Jaki język programowania wybrać?

Początkowy programista samouk ma ogromny problem z wyborem języka. Pierwsze popołudnie spędza na nauce Javy, nazajutrz zaczyna klepać coś w C++, a po obiedzie siedzi już nad Pythonem. I choć niektórzy powiedzą, że rozpoczęcie od C++ to porwanie się z motyką na Słońce, ja jednak polubiłam się z nim bardziej niż z Javą. Polecenia są dla mnie o wiele bardziej intuicyjne, choć nie ma między nimi ogromnych różnic. 

Specjalnie dla Was przejrzałam internet i znalazłam quiz - jaki język programowania, możecie też rzucić okiem na tę popularną infografikę. which programming language

Warto spojrzeć też na panujące trendy - chyba sami rozumiecie, że nie warto uczyć się przez kilkanaście miesięcy, tygodni, lat języka, który wymiera. Technologie to niestety nie historia i w miarę możliwości trzeba iść z duchem czasu. Oto lista, którą udało mi się znaleźć: 

najpopularniejsze języki programowania

IDE. Czyli jakie środowisko programistyczne? 

W liceum korzystałam z Eclipse. Środowisko to sprawdzało się całkiem nieźle a kompilacja przebiegała szybko i sprawnie. Na studiach otrzymaliśmy licencję na Visual Studio, ale zdarza mi się korzystać z Dev-C++, które możecie pobrać np. tutaj. 

W końcu! Nasz pierwszy program. 

Najciekawsze na koniec! :) Poniżej znajdziecie program, od którego zaczęłam. Aplikacja ta spowoduje wyświetlenie na ekranie czarnej konsoli z białym napisem "Witaj świecie!". Jeśli tak nie zadziała - sprawdźcie, czy wszystko dobrze przepisaliście ;)


Co oznaczają poszczególne linie? 

1. Dołączenie pliku nagłówkowego
3. Deklaracja używanej przestrzeni nazw - std czyli standardowa. 
5. main to funkcja główna programu - jej nazwa jest zastrzeżona
7. Komenda odpowiedzialna za wyświetlanie na ekranie. W cudzysłowie możecie wpisać dowolny tekst. 
8. Wstrzymanie programu do momentu wciśnięcia dowolnego klawisza. Gdyby nie pauza mielibyśmy problem z zobaczeniem napisu ;)
10. funkcja int musi zwracać jakąś wartość, dlatego potrzebne jest to polecenie 
11. Zakończenie funkcji main. Return w funkcji main() kończy program i przekazuje kontrole systemowi operacyjnemu. Liczba po słowie return w tym wypadku, to kod zakończenia programu - return 0 oznacza zakończenie programu bez błędu, a return 1 zakończenie programu z błędem.


To tyle na dziś! Jeśli chcecie zobaczyć tutaj więcej postów tego typu koniecznie dajcie znać. Miejcie jednak na uwadze to, że sama dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w programowaniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.