poniedziałek, 2 lipca 2018

ŻYJ JAK CHCESZ, jesteś w końcu wolnym człowiekiem.

Już tylko kilka godzin dzieli tegorocznych maturzystów od poznania wyników swoich egzaminów. Pamiętam, kiedy to rok temu niecierpliwie czekałam do północy, co rusz odświeżając stronę internetową. Stresowałam się niesamowicie, mimo, że wiedziałam, że nie mogło pójść mi bardzo źle. Okazało się, że wyniki były dużo lepsze niż przypuszczałam i pozwoliło mi się to dostać na kierunek studiów który  sobie wybrałam. W czym jest więc problem? 


Na maturze musisz wstrzelić się w klucz

I tego właśnie nie lubię! Interpretacja tekstów w sposób taki, w jaki tego oczekują twórcy egzaminu, w pewien sposób nas ogranicza. Nie pozwala to na kreatywność i zmusza wszystkich do jednakowego myślenia. 
Podobnie jest w życiu, od pewnego czasu społeczeństwo uważa, że pójście na studia jest konieczne, bo inaczej jesteśmy, jakby to łagodnie określić - imbecylami. 
Sama wiedziałam, że po liceum chcę kontynuować naukę, jednak nie uważam, że każdy musi tak postąpić. Coraz częściej w życiu zawodowym liczą się praktyczne umiejętności, a nie poziom wykształcenia i ilość dyplomów. 

Nikt nie powinien być Twoim drogowskazem  

Cechą naszego ludzkiego gatunku (z którą niestety niesamowicie się utożsamiam) jest niepewność i zgubienie. Prawdopodobnie najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji to radzenie się innych lub wybór dalszej drogi, tylko  ze względu na znajomych. 
Nie masz pomysłu na siebie? Lepiej zrobić sobie rok, czy nawet dwa przerwy i na maksa wykorzystać je tak, jak tylko chcecie - a nie - pójść na stomatologię  zamiast na lingwistykę tylko dlatego, że przyjaciółka tak wybrała. 
Masz przed sobą całe życie, dlaczego więc masz dokonywać niesatysfakcjonujących Cię wyborów?

Po humanie tylko do McDonald's 

Całe liceum słyszałam ten tekst! Choć sama kończyłam profil matematyczno-fizyczny miałam okazje słyszeć te wszystkie docinki do moich rówieśników. 
Pogoń za pieniędzmi pozbawia nas wszelkiej radości z życia. Jeśli programowanie to nie Twoja bajka nie widzę sensu w pójściu na studia informatyczne tylko ze względu na kasę. Jeśli uwielbiasz historię - wybierz ten kierunek. Ale dawaj z siebie wszystko! Uważam, że po każdym kierunku jest praca, a jeśli będziesz naprawdę dobry w tym co robisz, będziesz wykonywał to z pasją to  pieniądze (z czasem nawet duże pieniądze) przyjdą same.


Pamiętaj o pasji! 

Czyli o tym, o czym większość z nas zapomina. 

Choć bloga (właściwie to blogi) prowadziłam odkąd tylko pamiętam, to w liceum zaczęłam się tym porządnie zajmować. Nie zabrakło oczywiście wścibskich docinek tych bliższych i dalszych znajomych. Nie sprawiło to jednak, że się poddałam - myślę, że nawet mnie to wzmocniło. 

Śmieszna anegdotka. Kiedy dodaję na Instastory  ankietę, która ma dobrą i nieco mniej korzystną (dla mnie) opcję, widzę kto oddał jaki głos. Często te gorsze odpowiedzi wybierają moi znajomi, ale przestałam się tym przejmować. 

Jeśli więc lubisz grać na gitarze, nie przestawaj tego robić ze względu na opinię społeczeństwa. Tutaj powinieneś wrócić do podpunktu pierwszego, czyli o życiu pod klucz. 

Nie poddawaj się kiedy coś nie wyjdzie Ci za pierwszym razem 

Myślałeś, że idealnym kierunkiem dla Ciebie jest robotyka, a jednak po pół roku stwierdzasz, że kompletnie nie interesuje Cię to, czego się uczysz? Nie zmuszaj się. Szukaj dalej, nie ma co męczyć się robiąc coś, co kompletnie Cię nie obchodzi. Tutaj nawiązuję trochę do punktu drugiego, ale to Ty byłeś swoim drogowskazem, który błędnie Cię pokierował. 
Nie poddawaj się - nie zostawaj na kierunku, który kompletnie Cię nie interesuję. 
Nie poddawaj się - nawet  jeśli twój pierwszy wybór był kiepski, nie oznacza to, że studia nie są dla Ciebie.

To tyle! Warto pamiętać o tych kilku, prostych poradach kiedy zgubimy się w życiu. Zapisz sobie ten wpis w zakładkach i wracaj do niego tak często, jak tego potrzebujesz. 

A jeśli jesteś tegorocznym maturzystą i czekasz właśnie na wyniki niecierpliwie przebierając nogami - trzymam kciuki, by wszystko poszło po Twojej myśli! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.