niedziela, 27 września 2020

Ceny w Bułgarii 2020 - Restauracje

Warto korzystać z życia, a już na pewno warto na wakacjach. Z rzeczy, których podczas urlopu nie lubię sobie odmawiać na pierwszym miejscu jest JEDZENIE. Uważam, że degustowanie lokalnych potraw jest równie ważne w podróżowaniu jak zwiedzanie malowniczych miejsc i słuchanie, przypatrywanie się miejscowym ''tubylcom''. W tym poście chciałabym Wam pokazać co ciekawego do zaoferowania mają nam restauracje w Bułgarii i ile to wszystko kosztuje!Zacznijmy od ogólników, żeby potem przejść do szczegółów. Nie jest drogo, ale też nie jest tak, że do restauracji wchodzimy jak Cesarz Bizantyjski rzucając złotymi monetami. Porcje z reguły są sporych rozmiarów i nie zdarzyło się, że wyszliśmy z restauracji głodni. Wybierając poszczególne miejscówki kierowaliśmy się głównie opiniami z google i innych stron internetowych. O tym czy gdzieś dobrze dają jeść świadczy też z reguły popularność danego miejsca...chociaż czasami może być to mylne spostrzeżenie i trzeba uważać, szczególnie blisko plaży i głównych deptaków w kurortach.
Złota zasada jedzenia w podróży mówi - odejść od centrum i znaleźć klimatyczne miejsce! Nie szukajcie najlepszych restauracji w centrum, bo szybko możecie się rozczarować. Poza wyższymi cenami, obsługa również może być nieprzyjemna i generalnie atmosfera może być średnia (my tak raz się spaliliśmy!).


Na talerzach:  (Magda) pieczone klopsy jagnięco-wołowo-drobiowe 7 BGN, frytki z serem (3,5 BGN), sałatka szopska (5 BGN), Pleskavica (5,50 BGN)


Co warto zjeść?


Bułgaria słynie z kulinarnych specjałów. Niektóre są związane z szeroko pojmowaną kuchnią bałkańską, inne natomiast są wyjątkowe tylko dla tego kraju. Najbardziej znanym kulinarnym ambasadorem Bułgarii jest sałatka szopska (шопска салата). Klasyczna i najczęściej spotykana wersja sałatki składa się z: ogórka, pomidora, szczypioru, papryki i białego, startego sera. Koszt takiej sałatki waha się pomiędzy 4 a 7 BGN, czyli około 10-15 zł. W dni, w które chodziliśmy trochę więcej zdarzało się, że jedliśmy sałatkę na lunch i to pozwalało nam nasycić się aż do kolacji. Tak więc porcje z reguły są dość spore, również w przypadku sałatek.
Grillowane mięso to druga typowa bułgarska specjalność. кебапче (Kebabcze) Na talerzach: (Kamil) kalmary w tempurze - 10 BGN, sałatka szopska - 6 BGN, frytki z serem - 5 BGN, kurczak w sezamie - 8 BGN.

Na talerzu: Pieczeń z jajkiem podana z puree z ziemniaków -12 BGN.

Gulasz z serem Roquefort i pieczarkami w zestawie z domowymi frytkami - 13 BGN, Sałatka szopska - 6 BGN, grilowane kalmary - 11 BGN


Lokalne wina można kupić na każdym kroku

Pożegnalna kolacja na bogato: Polędwiczki wieprzowe w sosie z ananasem i makaronem 16 BGN, sałatka 7 BGN, Sznycel Wiedeński 12 BGN

Trochę tych pamiątek kupiłam! A to nie wszystko!

2 piwa, 2 sałatki..30 zł. Widok - bezcenny.

Podczas naszego pobytu w Słonecznym Brzegu wybraliśmy się spacerkiem do pięknego Nesebaru. Tak zgłodnieliśmy, że jedyne o czym marzyliśmy to sałatka szopska i zimne piwo. Turystów było bardzo mało, wybraliśmy restaurację z najpiękniejszym widokiem. Jak widzicie - cena nie zwala z nóg. Było wspaniale! 


Restauracje, które podczas naszego pobytu odwiedziliśmy kilkakrotnie: 

1. Restauracja Casa Ole 9007 Golden Sands, Varna, Bulgaria - wyśmienite jedzenie, praktycznie codziennie muzyka na żywo! Możecie zobaczyć to w zapisanych stories na moim instagramie
2. Restauracja Flirt сп.Журналист, Varna, Bulgaria - spore porcje, bardzo miła obsługa i duży wybór dań z karty. 
3. Restauracja Iris  Unnamed Road,, 8240, Bulgaria - wyśmienita atmosfera, obsługa na najwyższym poziomie. 


Jak widzicie ceny jedzenia w Bułgarii są znacznie niższe niż w Chorwacji. To dla mnie, studentki duży plus. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym krajem. Co prawda, byłam na obozie w Złotych Piaskach w 2013 roku, ale wtedy to miejsce kompletnie mnie nie poruszyło. Tym razem podobało mi się zdecydowanie bardziej (może dlatego, że miałam lepszego towarzysza? :)). 


Dajcie znać czy Wy odwiedziliście kiedyś Bułgarię, albo czy macie to w planach! Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.